Czy można przełożyć tablicę rejestracyjną na bagażnik rowerowy?

Sezon wycieczek rowerowych dopiero przed nami, warto więc poświęcić trochę czasu i przygotować się do niego w odpowiedni sposób. Podstawą jest oczywiście przegląd roweru – ale to temat na inną okazję. Dziś skupimy się na innym, okołomotoryzacyjnym zagadnieniu, jakim jest bagażnik rowerowy. Czy wiesz, że montując go na samochodzie, będzie Ci potrzebna trzecia tablica rejestracyjna? Okazuje się, że wielu kierowców zapomina bądź w ogóle nie jest świadoma, jak korzystać z takiego bagażnika w świetle przepisów kodeksu drogowego, co może skończyć się mandatem w wysokości nawet kilkuset złotych. Dowiedz się, jak go uniknąć i nie narażać się niepotrzebnie policji.

Bagażnik rowerowy i trzecia tablica rejestracyjna – czy jest to konieczne?

Absolutnie tak – trzecia tablica rejestracyjna jest wymagana w momencie, gdy chcemy zamontować bagażnik rowerowy z tyłu pojazdu. Zgodnie z przepisami prawa, zarówno przednie, jak i tylne tablice muszą być w pełni czytelne. Problem z bagażnikami samochodowymi na hak polega na tym, że ze względu na swoją konstrukcję i miejsce montażu ograniczają widoczność i dostęp do tablicy rejestracyjnej z tyłu. Jako właściciel pojazdu, jesteśmy więc zobowiązani do wyrobienia dodatkowej tablicy rejestracyjnej.

Na szczęście z pomocą przychodzą rozporządzenia odnośnie do rejestracji i oznaczania pojazdów, które regulują wydawanie, legalizację i opłaty za tablice rejestracyjne. Weszły one w życie 1 stycznia 2016 roku i umożliwiły kierowcom dorobienie tablicy rejestracyjnej na bagażnik rowerowy bądź inny bagażnik montowany z tyłu, który zasłania oryginalną tylną tablicę w naszym samochodzie.

Pamiętajmy, że tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy jest koniecznością w świetle przepisów prawa. Zabrania się dorabiania jej na własną rękę czy zamawiania przez internet „podróbki” naszej tablicy. Nie możemy także przekładać oryginalnej tablicy z tyłu pojazdu na bagażnik. Za powyższe działania grożą konsekwencje w postaci mandatu karnego.

Jak uzyskać tablicę rejestracyjną na bagażnik rowerowy?

Procedurę wydania dodatkowej tablicy rejestracyjnej rozpoczynamy w wydziale komunikacji, tym samym, w którym zarejestrowaliśmy nasz samochód (a konkretnie w dziale rejestracji pojazdów). Będą nam potrzebne następujące dokumenty (oryginały):

  • wniosek o trzecią tablicę rejestracyjną, uzupełniony przez właściciela bądź jednego ze współwłaścicieli (dokument znajdziemy w formie papierowej w wydziale komunikacji lub w internecie jako plik do pobrania i wydrukowania);
  • dokument tożsamości – w przypadku osoby fizycznej dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem, potwierdzający tożsamość;
  • aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądownictwa w przypadku, gdy właścicielem pojazdu jest osoba prawna;
  • dowód rejestracyjny pojazdu – konieczny przy odbiorze trzeciej tablicy rejestracyjnej;
  • jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik, wymagany też będzie dokument potwierdzający pełnomocnictwo.

Za wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej zapłacimy łącznie 53 zł (40,50 zł za wydanie tablicy i opłatę ewidencyjną i 12,50 zł za wydanie znaków legalizacyjnych) lub 57,50 zł w przypadku pełnomocnictwa. Średni czas oczekiwania na tablicę wynosi zwykle od 3 do 4 dni roboczych.

Co jeszcze warto wiedzieć o dodatkowej tablicy rejestracyjnej?

Trzecia tablica rejestracyjna nie różni się niczym od tych montowanych oryginalnie. Ma dokładnie ten sam numer rejestracyjny, jak na samochodzie, oraz nalepkę kontrolną, której fragment umieszcza się także w dowodzie rejestracyjnym. Znajduje się ona w rubryce „Adnotacje urzędowe” z dopiskiem „bagażnik”, dzięki czemu nie trzeba wymieniać dokumentu na nowy.

W przypadku kupna samochodu używanego warto sprawdzić, czy w dowodzie rejestracyjnym nie ma wzmianki o trzeciej tablicy rejestracyjnej. Jeśli takowa jest, dopilnujmy, by poprzedni właściciel przekazał nam ją wraz z samochodem – w trakcie przerejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji będziemy musieli dostarczyć wszystkie tablice.

Zadbaj o bezpieczeństwo w trakcie poruszania się z bagażnikiem rowerowym

Po otrzymaniu trzeciej tablicy rejestracyjnej możesz ruszać w drogę bez łamania aktualnie obowiązujących przepisów. Pamiętaj jednak o zachowaniu szczególnych środków ostrożności, dotyczących poruszania się pojazdem z dodatkowym wyposażeniem. Zadbaj także o właściwe oświetlenie dodatkowej tablicy – zdecydowana większość bagażników rowerowych posiada odpowiednio do tego przeznaczone miejsce. Jeśli jednak go brakuje, należy dokupić specjalną tablicę oświetleniową z miejscem montażowym na dodatkową tablicę rejestracyjną.

Najlepsze bagażniki rowerowe znajdziesz na nocar.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com

2 KOMENTARZE

  1. Co w przypadku, kiedy auto mam zarejestrowane w innym mieście niż jestem zameldowany ? Jest możliwość wyrobienia trzeciej tablicy w innym mieście z innym numerem rejestracyjnym ?

  2. Jak wygląda sprawa w momencie kiedy chcemy pożyczyć bagażnik rowerowy na hak, znajomym np na 1 dzień. Tępe mózgi od komunikacji, pewnie powiedzą że muszą wyrobić następną tablice z nr swojego auta. Co za debile wymyślają takie przepisy. Powinno być jak z lekką przyczepką, nr rejestracyjny inny jak pojazdu i było by bez problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj