Ubezpieczenie auta krok po kroku

Każdy właściciel auta ma obowiązek ubezpieczenia go. Ubezpieczając auto w terminie unikniemy naliczania wysokich kar, które są zależne od tego jak długo spóźnimy. Artykuł opisuje jak znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia auta krok po kroku.

Na rynku działa wiele firm ubezpieczeniowych a samodzielny wybór najlepszej oferty może być bardzo czasochłonny. Na szczęście z pomocą przychodzą brokerzy ubezpieczeniowi oraz porównywarki ubezpieczeniowe. Do skorzystania z ich oferty należy znać następujące informacje:

1. Dane pojazdu – tutaj należy podać markę pojazdu, rocznik, model, pojemność silnika, przebieg

2. Rodzaj ubezpieczenia, które nas interesuje – należy wybrać, czy decydujemy się na samo obowiązkowe OC pokrywające szkody wyrządzone przez nas innym, czy na dodatkową ochronę ubezpieczeniową swojego auta nawet w przypadku spowodowania kolizji przez nas: OC+AC)

3. Sposób użytkowania pojazdu – firmy ubezpieczeniowe interesuje kto będzie użytkował auto oraz aspekty bezpieczeństwa takie jak zabezpieczenia antywłamaniowe pojazdu (ilość urządzeń i alarmów) i sposób parkowania (garaż lub parking publiczny)

4. Dodatkowe informacje o pojeździe – tutaj należy podać datę pierwszej rejestracji, kraj pochodzenia, datę rejestracji w kraju, numer rejestracyjny pojazdu

5. Dane kierowcy – data wydania prawa jazdy, historia kolizji drogowych, wykonywany zawód

Korzystając z porównywarki ubezpieczeń należy zaakceptować regulamin i ew. zgody marketingowe.

Podczas szukania ubezpieczenia należy podać sporą ilość danych, ale są one niezbędne do określenia wymiaru składki, ponieważ na jej wysokość wpływa wiele czynników, takich jak posiadane przez nas zniżki, wiek, staż kierowcy, marka pojazdu, pojemność silnika, czy zabezpieczenia auta.

Po uzyskaniu danych broker ubezpieczeniowy lub porównywarka internetowa przygotowuje listę ofert. Można po prostu wybrać najtańszą ofertę lub zapoznać się ze szczegółami, takimi jak maksymalna wysokość świadczeń pieniężnych, czy też dodatkowymi udogodnieniami (np. assistance).

Po wybraniu oferty pozostaje tylko podpisanie umowy oraz opłacenie rocznej składki. Otrzymujemy od brokera polisę którą warto mieć ze sobą w portfelu. Mimo, że obecne przepisy nie wymagają posiadania wydrukowanej polisy to jednak warto ją mieć np. na wypadek ewentualnej awarii systemu podczas kontroli drogowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj