Rejestracja motoru – od podstaw

Kupno nowego pojazdu oznacza konieczność jego zarejestrowania. Dziś sprawdzimy na jakiej zasadzie odbywa się to w przypadku motocykli. Na ogół procedura jest podobna jak w przypadku aut osobowych, są jednak pewne zasadnicze różnice. Dotyczą one między innymi kwestii zakupu ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe.

Rejestracja motoru – idziemy do urzędu

Gdy podpisaliśmy już umowę kupna/sprzedaży i mamy pojazd oraz kluczyki w swoich rękach, mamy 30 dni na jego przerejestrowanie. W tym celu musimy napisać specjalny wniosek i zanieść go osobiście do odpowiedniego urzędu, do wydziału komunikacji i ruchu drogowego. Tam odbywać się będzie właściwa rejestracja motoru. Musimy okazać dowód rejestracyjny, umowę kupna/sprzedaży do wglądu, ważność ostatniej polisy OC, a także tablice rejestracyjne. Na miejscu zostaną nam wydane nowe, które należy natychmiast umieścić na motocyklu. Jeżeli jednak zbywca motoru mieszkał w tym samym powiecie lub mieście na prawach powiatu co my, nie będziemy musieli wymieniać tablic i zaoszczędzimy dzięki temu kilkadziesiąt złotych. Tyle w kwestii formalności urzędowych.

Ubezpieczenie OC a rejestrowanie motoru

Przejdźmy teraz do kwestii wykupu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Musimy to zrobić dopiero wtedy, gdy skończy się ważność poprzedniej polisy, chyba że poprzedni właściciel zdecydował się ją wypowiedzieć. Pamiętajmy, że nie możemy mieć nawet jednego dnia przerwy w ubezpieczeniu, ponieważ będzie to groziło poważnymi sankcjami finansowymi. Dlatego też tuż po rejestracji motoru powinniśmy zainteresować się tym tematem i wybrać odpowiednią polisę dla siebie. W tym celu dobrym pomysłem będzie udanie się do biura ubezpieczeniowego i znalezienie tam najlepszej oferty dla siebie. Pamiętajmy, że jeśli korzystaliśmy z polisy poprzedniego właściciela a nie mamy zniżek, towarzystwo może dokonać ponownej kalkulacji stawki.

Mamy nadzieję, że dobrze wyjaśniliśmy to, w jaki sposób powinna przebiegać rejestracja motoru. Zasadniczo nie różni się ona od rejestracji auta, jednak problemy mogą się pojawić przy kupnie ubezpieczenia. Nie każde towarzystwo oferuje bowiem polisy dla motocykli. Dlatego też bardzo poleca się wybranie do agencji ubezpieczeniowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj