Letnie opony – jakie wybrać?

Opony letnie – jakie wybrać?

Wraz z końcem zimy wielu kierowców zmienia opony w swoich samochodach na letnie. Wybór na rynku jest ogromny, dlatego ciężko jest znaleźć idealne opony dla swojego samochodu. W pierwszej kolejności należy wybrać rozmiar opony, a później parametry i ich przeznaczenie.

Kupić dwie opony letnie czy cztery?

Wiele osób zastanawia się czy można użyć dwóch opon z poprzedniego sezonu, a dwóch nowych. Jeśli bieżnik jest w dobrym stanie, to można wymienić tylko dwie opony – prawo tego nie zabrania. Jednak trzeba pamiętać, że nowe opony należy dać na tylną oś, w przeciwnym razie samochód straci przyczepność. Oczywiście wymieniając tylko dwie opony letnie, parametry przyczepności i aquaplaningu będą niższe, niż w przypadku wymiany całego kompletu.

Jaki rodzaj opon letnich wybrać?

Wśród kategorii opon letnich należy wymienić te, które zależą od ceny, czyli niskobudżetowe, średnie a także klasę Premium. Najtańsze opony, takie jak Dębica Passio 2 czy Barum Brillantis 2, bazują na starszych, sprawdzonych rozwiązaniach. Jeżeli samochód w ciągu roku nie pokonuje dziesiątek tysięcy kilometrów oraz nie jeździ się nim agresywnie, to ten typ opon letnich w zupełności wystarczy. Cena jednej opony bazuje w okolicach 200zł. Są one jednak dosyć głośne i spalanie jest nieco wyższe.

Klasa Premium bazuje na najnowocześniejszych rozwiązaniach. Producenci wkładają w nią największy zasób finansowy, dlatego też są doprecyzowane pod każdym kątem. Polecane są przede wszystkim do samochodów sportowych, a także tych, które rocznie pokonują duże odległości. Cena tych opon jest kilkakrotnie wyższa w porównianiu z klasą ekonomiczną. Wśród producentów klasy Premium należy wymienić Pirelli, Goodyear, Bridgestone, Michelin, czy Dunlop.

Najczęściej jednak wybierane są opony letnie ze średniej klasy. Można ich używać i w samochodach o małej pojemności silnika jak i w ciężkich SUV-ach. Tu parametry przyczepności na suchej i mokrej powierzchni są bardzo dobre, co daje poczucie bezpieczeństwa kierowcy, a stosunek ceny do jakości, jest złotym środkiem pomiędzy klasą Premium a ekonomiczną. Wśród znanych marek można wymienić tu Fuldę, Uniroyal czy Kleber.

Jeśli dużo nie jeździmy, a także nie mamy dużego samochodu, postawmy na opony klasy ekonomicznej. Spełniają wszystkie funkcje potrzebne do jazdy miejskiej. Jeśli chcemy mieć większe osiągi – wybierzmy opony ekonomiczne. Są cichsze, mają niższy współczynnik spalania, a także lepiej odprowadzą wodę. Natomiast, jeśli lubimy dynamiczną jazdę i chcemy, aby przyczepność była bardzo dobra w każdych warunkach – wybierzmy wariant Premium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj