Jak przerejestrować samochód?

Często decydujemy się na kupno używanego samochodu, ponieważ pozwala to na oszczędności, a wydatków przecież jest wiele. Również dla świeżo upieczonych kierowców, którzy dopiero zaczynają przygodę z kierowaniem, model z drugiej ręki jest lepszym rozwiązaniem. Wybór odpowiedniego modelu to nie koniec. Czeka nas jeszcze wizyta w urzędzie miasta, gdzie trzeba dokonać ostatnich formalności. Samochód zmienia właściciela, a więc wymagane jest przerejestrowanie pojazdu.

Jak przerejestrować samochód? Co będzie potrzebne?

Przerejestrowanie nie należy do skomplikowanych operacji, ale przed wizytą w urzędzie należy przygotować odpowiednie dokumenty. Kolejki w urzędach bywają długie, a więc warto uniknąć powtórnej wizyty. Do wymaganych dokumentów należy przede wszystkim wniosek o przerejestrowanie pojazdu oraz umowa kupna-sprzedaży lub inny dokument potwierdzający nabycie auta. Potrzebny także będzie dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz dokument potwierdzający zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia OC – wszystkie te rzeczy powinien przekazać poprzedni właściciel podczas sporządzania umowy sprzedaży. Nie zapomnijmy również o starych tablicach rejestracyjnych, które należy oddać załatwiając sprawę.

Przerejestrowanie pojazdu – jak długo się czeka?

Bardzo często kierowcy otrzymują nowe dokumenty już po tygodniu oczekiwania, ale wszystko zależy od ilości oczekujących wniosków. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie samochód musi stać w garażu. Po złożeniu wniosku od razu dostajemy nowe tablice rejestracyjne, które zostaną już na stałe. Oczekujemy jedynie na wydanie nowego dowód rejestracyjny, ale dostajemy dowód tymczasowy, który uprawnia do jazdy przez kolejnych 30 dni. Możemy więc cieszyć się już jazdą naszym nowym nabytkiem.

Jaki jest koszt przerejestrowania samochodu?

Dokonując formalności przerejestrowania pojazdu należy również pamiętać, że nie jest to darmowa usługa. Przygotujmy się wcześniej na wydatek. Większość kierowców decyduje się na tablice zwyczajne, których koszt wynosi 80zł, chociaż można również wybrać kilkanaście razy droższe, kosztujące aż 1000 zł tablice indywidualne. Oprócz tego zapłacimy 54 zł za nowy dowód rejestracyjny. Doliczyć trzeba jeszcze kilkanaście złotych za nalepki i pozwolenie czasowe. Całkowity koszt w przypadku standardowych tablic zamyka się w kwocie 180,50 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj