Jak efektywnie dbać o silnik?

Jak efektywnie dbać o silnik?

Silniki dla niektórych temat tabu. Czy aby dobrze dbamy o swoje jednostki napędowe ? Wiemy jak prowadzić obsługę naszego silnika?

Silnik to serce naszych pojazdów. Odpowiednia eksploatacja silnika odwdzięczy się nam dłuższa żywotnością i bezawaryjnością naszego silnika.

Właściwa jazda bez obciążeń czyli dynamiczna zmiana biegów oraz prawidłowa obsługa sprzęgła

Odpowiednie dobranie oleju jest bardzo ważne, gdyż każdy silnik wymaga innej lepkości oleju.W instrukcji każdego samochodu znajdują się: typ zalecanego oleju silnikowego. Warto pamiętać przy  wyborze oleju od jakiego producenta pochodzi czy są zachowane wszystkie normy lepkości i gęstości.

Pamiętajmy o wyborze odpowiedniego paliwa jak mogłoby się wydawać, „chrzczenie” paliwa (czego praktycznie się nie spotyka) brudne zbiorniki paliwowe mogą przynieść niekorzystny wpływ na prace wtryskiwaczy W nowoczesnych silnikach nawet niewielka drobinka może doprowadzić do poważnej awarii silnika, a brak odpowiedniej dawki paliwa powoduje usterkę silnika a co za tym idzie kosztowny remont.

Prawidłowa obsługa silnika nie wiąże się tylko ze zmianą oleju. Gdy zmieniamy olej automatycznie zmieniamy filtr oleju jak i filtr powietrza i paliwa. Dzięki regularnej wymiany nasz silnik pozostaje w bardzo dobrej kondycji i czystości. Serwis tego typu powinien być co 10-15 tysięcy km lub co roku.

Unikałbym stosowania olei typu ”Long Life ”gdyż jest to mit ze można spokojnie przejeżdzić 30 tysięcy km bez wymiany. Patrząc logicznie taki przebieg spowoduje wytrącenie właściwości oleju i pozbawi on ochrony nasz silnik.

Prawidłowa obsługa i ochrona naszego silnika to nie tylko olej i filtry ale tez inne ważne elementy takie jak świece które zużyte mogą spowodować wypalenie się gniazda zaworowego a co za tym idzie bardzo duże koszta naprawy.

Częsta obsługa pojazdu sprawdzanie płynów eksploatacyjnych czy są w normie również zabezpiecza nas przed awarią silnika.

Ważne jest aby pamiętać żeby przed jazda rozgrzać silnik i pierwsze parę kilometrów przejechać łagodnie aby pozwolić rozprowadzić olej po całym obiegu i uniknąć zatarcia silnika.

Pokonywanie krótkich odcinków źle wpływa na żywotność silnika głównie silniki diesla nie lubią takich operacji optymalne obroty silnika powodują wydłużenie jego żywotności.

Podsumowując częsta wymian olejów chłodzących jaki smarnych wydłuża prace silnika odpowiednie utrzymywanie obrotów,  a co za tym idzie dłużej nam posłuży swoją bezawaryjnością i niezawodnością, gdzie będziemy cieszyć się z jazdy i omijać warsztaty szerokim łukiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj