Pierwsza kontrola pojazdu młodego kierowcy

Kontrola drogowa jest niezwykle stresującym wydarzeniem dla każdego młodego kierowcy. Prędzej czy później osoba poruszająca się po drodze zostanie poddana kontroli. Często ma ona wyrywkowy charakter, bywają również kontrole spowodowane złamaniem przepisów ruchu drogowego. Warto wiedzieć, jak zachowywać się podczas pierwszej kontroli.

Jak standardowo przebiega kontrola drogowa?

Kontrole drogowe często mają wyrywkowy charakter – ich celem jest sprawdzenie uprawnień kierowcy czy stanu technicznego pojazdu. Mogą zdarzać się zarówno w miastach, jak i na trasach. Podczas kontroli należy zatrzymać się na znak policjanta, a następnie poczekać w samochodzie, aż policjant zbliży się do pojazdu. Ma on obowiązek podać swoje nazwisko, stopień służbowy, poinformować o przyczynie zatrzymania. Wówczas może poprosić o dokumenty – dowód osobisty, prawo jazdy, OC pojazdu. Kolejnym krokiem może być sprawdzenie trzeźwości oraz stanu technicznego pojazdu – wówczas kierowca może zostać poproszony o to, by wysiąść z samochodu, otworzyć maskę czy bagażnik. Przy braku dokumentów, złamaniu zasad ruchu drogowego lub niesprawnym pojeździe, kierowca może otrzymać mandat karny. Niesprawny pojazd powoduje również zatrzymanie dowodu rejestracyjnego aż do czasu naprawy samochodu.

W jaki sposób zachowywać się podczas kontroli?

Pierwsza kontrola pojazdu młodego kierowcy jest stresująca, dlatego należy zachować spokój. Nie ma powodu do tego, by stresować się na zapas – nie każda kontrola oznacza złamanie przepisów i mandat karny. Czasem są to kontrole wyrywkowe mające na celu wykrycie nieprawidłowości. Każdy, kto jechał zgodnie z przepisami, miał zapięte pasy i nie rozmawiał przez telefon komórkowy, może spokojnie podać dokumenty do kontroli. Nie powinno się wysiadać z pojazdu bez zgody policjanta – takie są przepisy bezpieczeństwa. W przypadku mandatów karnych policjant nie może zmniejszyć liczby przyznawanych punktów karnych, jednak czasami może wybrać wysokość mandatu karnego. Lepiej nie kłócić się z policjantem i nie wskazywać własnych argumentów – zwykle lepsze skutki przynosi pokorne poddanie się karze i przyjęcie proponowanego mandatu. Można jedynie prosić o mandat mieszczący się w dolnych widełkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj