Jak zadbać o swój motocykl?

Właśnie nadszedł czas, gdy jednoślady budzą się z zimowego snu.
Jednak jak każdy pojazd mechaniczny po czasie postoju wymaga pewnego serwisu.
W poniższym poradniku podpowiem na co zwrócić uwagę.

Układ napędowy


Jeśli nasz motocykl jest wyposażony w napęd łańcuchowy, powinniśmy go dokładnie oczyścić i ponownie nasmarować. Podczas długiego postoju mogło się na nim osadzić sporo pyłu, co niekorzystnie wpłynie na kondycję naszego układu napędowego. Sprawdźmy również, czy nie jest on zbyt luźny.

Olej

Po zimowej przerwie, lubią „puszczać” wszelkiego rodzaju uszczelnienia. Zwróćmy uwagę, czy nie wydać w pobliżu motocykla żadnych plam oleju, czy w żadnych miejscach nie widać wycieków różnego typu środka smarnego (lagi motocykla, pokrywa sprzęgła, miska olejowa itd.). Na początek sezonu warto wymienić olej, należy pamiętać że oprócz przydatności eksploatacyjnej olej z biegiem czasu starzeje się (bądź wymieńmy go po przejechaniu odpowiedniej liczby kilometrów określonej przez producenta).

Zawieszenie

Przy dłuższym postoju motocykla lubią zużywać się uszczelniacze przedniego zawieszenia, zwróćmy więc uwagę czy lagi nie są zapocone. Jeśli nie, warto przetrzeć je oraz odtłuścić, bowiem pył który na nich osiadł niekorzystnie wpłynie na żywotność naszego przedniego zawieszenia. Przy pierwszej możliwej przejażdżce warto nasłuchać, czy nasze łożyska nie dają oznak zużycia – jeli tak, bezwzględnie należy je wymienić.

Układ hamulcowy

Przy pierwszej jeździe należy hamować ostrożnie, nowiem hamulec nie będzie wykazywał 100 procentowej skuteczności – podczas postoju na tarczy hamulcowej mogła zgromadzić się rdza, co niekorzystnie wpłynie na jakość naszego hamowania, lecz spokojnie – po kilku hamowaniach powinna ona zniknąć. Co kilka sezonów warto wymienić płyn hamulcowy – jest on higroskopijny (pochłania wodę), a już 1% wody w płynie hamulcowym obniża jego temperaturę wrzenia aż o 50 stopni. Zwróćmy również uwagę czy w okolicach zacisków hamulcowych badź pompy hamulcowej nie pojawiły się niepożądane wycieki.

Wiele czynności serwisowych możemy wykonać samodzielnie, jednak oprócz tego warto czasem udać się do specjalisty w celu profesjonalnego sprawdzenia naszych podzespołów, ponieważ powyżej zostały wymienione jedynie niektóre z podstawowych czynności serwisowych. Szerokiej drogi i bezpiecznej jazdy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj