Jak troszczyć się o zabytkowy samochód?

Zabytkowe samochody mają swoich oddanych wielbicieli na całym świecie. Wymagają one większej dbałości i troski, a co za tym idzie większych nakładów finansowych. To ciekawe, ale i pochłaniające wiele czasu i pieniędzy hobby. Wielbiciele starych pojazdów mawiają, że mają one duszę. Jak więc troszczyć się o zabytkowy pojazd tak, by nadal cieszył oko?

Kiedy samochód staje się zabytkowy?

Nie każdy pojazd można uznać za zabytkowy. Samochód staje się zabytkowy kiedy ma więcej niż 25 lat; kolejnym warunkiem jest to, że dany model nie jest produkowany od ponad 15 lat. Zabytkowy pojazd musi składać się z przynajmniej 75% oryginalnych części. Poniżej kilka niezbędnych rad jak dbać o zabytkowe auto by posłużyło jak najdłużej.

Systematyczna pielęgnacja

Ciężko jest znaleźć mechanika, który posiada dużą wiedzę na temat pielęgnacji zabytkowych pojazdów. Dbałość o auto i systematyczna konserwacja to podstawa. Ważnym elementem jest również sprawdzanie samochodu w związku z pojawiającą się rdzą. Niezbędne jest w tym zakresie szybkie działanie by jak najszybciej zapobiec korozji, a co za tym idzie – zniszczenia samochodu.

Podczas pielęgnacji zabytkowego auta pamiętajmy, by nie robić tego preparatami przeznaczonymi do współczesnych pojazdów. Pielęgnując zabytkowy pojazd należy zwrócić uwagę na dokładne woskowanie, które zabezpieczy karoserię i lakier przed ewentualnym zniszczeniem. Tak wyjątkowe pojazdy powinny być garażowane w odpowiednim miejscu, najlepiej z ograniczeniem wilgoci i promieni słonecznych.

Jak przebiega renowacja zabytkowego pojazdu? Każda renowacja opiera się na dokładnych oględzinach pojazdu. W celu starannej oceny zabytkowego samochodu należy rozebrać go na części. Piaskowanie, odświeżenie, wymiana elementów bądź zakup brakujących – to niezbędny proces w pielęgnacji każdego zabytkowego pojazdu.

Jak ubezpieczyć zabytkowy pojazd

Ustawodawca nie wymaga od właścicieli zabytkowych pojazdów wykupywania całorocznej polisy OC, pod warunkiem, że właściciele nie poruszają się nimi po drogach. Plusem jest możliwość wykupienia polisy krótkoterminowej na okres minimum 30 dni. Polisa wykupiona na 30 dni świetnie sprawdza się w przypadku właścicieli pojazdów zabytkowych, którzy wyjeżdżają nimi okazjonalnie.

Rejestracja zabytkowego auta

W celu rejestracji zabytkowego auta i uzyskania żółtych tablic rejestracyjnych należy wypełnić Kartę Ewidencyjną Zabytków Ruchomych Techniki, a następnie złożyć ją u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Właściciel pojazdu, który przeszedł pozytywnie badania techniczne odbiera tablice i dowód rejestracyjny w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj