Czym jest jazda ekonomiczna?

Ekonomiczna jazda samochodem to taka, za pomocą której można przejechać trasę bardzo bezpiecznie, możliwie jak najszybciej. Charakteryzuje się ona dbałością o środowisko poprzez niskie zużycie paliwa. Jednak, aby zrealizować powyższe założenia, należy stosować się do wielu zasad jazdy.

Jazda z ustaloną prędkością

Badania mówią, że optymalna prędkość na trasie wynosi między 90 a 120 km/h. Już lekkie przyspieszenie powoduje wzrost zużycia paliwa. Ekonomiczna prędkość poruszania się po mieście waha się w granicach 50-60 km/h, lecz ciężko ją osiągnąć ze względu na duży ruch i działanie sygnalizacji świetlnej. Dbanie o pojazd wiąże się również z tym, aby jednostka napędowa nie osiągała maksymalnego momentu obrotowego na najwyższym biegu.

Warto też poruszać się z jednakową prędkością. O ile na drogach szybkiego ruchu jest to możliwe, to w innych warunkach jest to właściwie niewykonalne. Przed wzniesieniami należy tak rozpędzić samochód ze zjazdu, aby przybrało jak największy rozpęd.

Panowanie nad obrotami

Ta czynność charakteryzuje się jak najkrótszym używaniem pierwszego biegu. Natomiast mile widziana jest częsta jazda na najwyższym przełożeniu, przy jak najniższych obrotach silnika.

Brak gwałtownego hamowania

Aby samochód charakteryzował się jak najniższym spalaniem, warto nauczyć się hamować silnikiem. Następuje wtedy odcięcie paliwa. Redukcja przełożenia powinna następować najpóźniej w okolicach 1200 obrotów. Jeśli przegapi się ten moment, pojazd ponownie zacznie pobierać paliwo. Taki rodzaj hamowania jest również bardzo bezpieczny, ponieważ za jego pomocą utrzymuje się kontrolę nad autem.

Ostrożność

Gdy samochód jadący wcześniej zacznie wykonywać gwałtowny manewr, pozostałe będą musiały ostro zahamować. Aby uniknąć tego zdarzenia, potrzebne jest zachowaniem minimum 30-metrowego odstępu. Gdyby wszyscy kierowcy stosowali się do tej reguły, pomogłoby to rozładować korki i upłynniłoby ruch.

Bardzo dobrze, gdy kierowca przewiduje pewne zdarzenia. Odpowiednia odległość między autami powoduje mniejsze zużycie skrzyni biegów. Warto również obserwować miejsca sygnalizacji świetlnej i powoli do niej dojeżdżać.

Dbanie o samochód

Koniecznym jest także dbanie o wszystkie podzespoły pojazdu. Należy pilnować terminów wymiany filtrów i olejów a także obserwować zużycie opon. Przegapienie terminu i niestosowanie się do zaleceń producenta może skutkować zwiększeniem zużycia paliwa a co za tym idzie mało ekonomiczną jazdą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj